Spotkanie z Jerzym Skarżyńskim

Bieganie, tak jak każdy inny sport, wymaga chociaż podstawowej wiedzy merytorycznej. Żeby osiągać przyzwoite wyniki, trzeba mieć dobry plan treningowy. Żeby taki plan ułożyć, trzeba trochę wiedzieć na temat organizmu ludzkiego, procesów jakie w nim zachodzą oraz skutecznych metod treningowych. Bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania trening może być nie tylko mało efektywny, ale wręcz niebezpieczny. Dlatego staram się wykorzystywać każdą okazję, która daje mi możliwość uczenia się od najlepszych.

Właśnie taka okazja nadarzyła się dzisiejszego wieczora.  W sali konferencyjne hotelu „Olivia” odbył się panel merytoryczny-wykład, poprowadzony przez Jerzego Skarżyńskiego. Spotkanie było trzecią odsłoną organizowanego przez „PowerOn3city”, we współpracy z MOSiR Gdańsk, seminarium „SWIM, BIKE, RUN – TRIATHLON – pt. – bieg” w ramach wspólnego projektu „Aktywuj się w triathlonie”.

Dla tych, co nie kojarzą, przypomnę, że Jerzy Skarżyński to prawdziwa skarbnica wiedzy – trzykrotny medalista mistrzostw Polski w maratonie, autor książek „Biegiem przez życie” oraz „Maraton”. Przebiegł w swoim życiu ponad 150 000 km, więc można powiedzieć, że tematykę biegania zna od podszewki. W związku z powyższym, nie ma co się dziwić, że dzisiejsze spotkanie zgromadziło dziesiątki zwolenników aktywnego trybu życia. Jerzy Skarżyński omówił zasady rozwoju biegowego, techniki biegania, biegowe środki treningowe, a także budowanie planu treningowego. Co ważne, wielokrotnie poruszał tematykę odpoczynku i jego roli w rozwoju biegowym. Muszę przyznać, że Pan Jerzy ma co opowiadać, może mówić godzinami i to w bardzo ciekawy oraz dowcipny sposób. Spotkanie rozpoczęło się o 19.00, a zakończyło o 22.00. Jednak trzeba przyznać, że te 3 godz. to bardzo krótko i pozostał pewien niedosyt. Na szczęście, już jutro będzie okazja, aby uzupełnić wiedzę – Jerzy Skarżyński poprowadzi otwarty trening biegowy w Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana. Rozpoczęcie treningu planowane jest na godz. 9.00.

Uczestnicy spotkania z Jerzym Skarżyńskim