Jest sobota, jest parkrun!

parkrun Gdańsk

„Jest sobota, jest parkrun!” – dla wielu z moich biegowych znajomych to oczywista oczywistość. Dziś miałem okazję, po raz drugi w życiu, uczestniczyć w tym wydarzeniu. Czy też dam ponieść się tej magii? Niewykluczone, bo to, co w parkrun najbardziej przyciąga, to nie sama rywalizacja, a panująca atmosfera.

Co to jest parkrun? To cykliczne i bezpłatne biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu, organizowane w każdą sobotę o 9.00 rano. Biegi parkrun przeznaczone są dla każdego, bez względu na biegowy staż uzyskiwane rezultaty, czy też wiek. Parkrun organizowany jest w wielu miastach, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Do tej pory odbyło się w Gdańsku 109 edycji biegów parkrun. W praktyce wygląda to tak, że każdej soboty, bez względu na to, czy leje, świeci słońce, czy jest sztorm na Bałtyku, albo istnieje realna groźba III wojny światowej, grupa zapaleńców spotyka się, żeby przebiec 5 km, pogadać, pośmiać się itd.

Dzisiejszy poranek nie zachęcał do wstania z łóżka – szaro, z nieba lał deszcz. Jednak cała sztuka polega na tym, że jak się nie chce, to trzeba się zmusić ;) No więc wstałem o 7.00, zjadłem śniadanie, a następnie udałem się do Parku Reagana. Pomimo średnio ciekawej pogody, na starcie biegu stanęło ponad 80 osób. Z racji tego, że 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, przed startem minutą ciszy uczciliśmy Pamięć Bohaterskich Żołnierzy, którzy oddali życie za Wolną i Niepodległą Polskę.

W końcu wybiła „godzina zero” i ruszyliśmy do boju. Biegło się całkiem dobrze, chociaż deszcz zrobił swoje i trzeba było skakać przez kałuże. Trasę pokonałem w czasie 21:43, czyli o ponad minutę szybciej, niż podczas parkruna, który odbył się 25 stycznia. Czyli jest progres. A to kolejny dobry zwiastun przed półmaratonem. Przypomnę, że moim celem jest pokonanie półmaratonu w czasie poniżej 1:45:00. Według kalkulatora Volkera Duerra, przy takim czasie na 5 km, pokonanie „połówki” zajmie mi 1:43:28 ;) Wiem, że to tylko teoria, ale i tak nastawia w pozytywnym nastroju :)