Dwa nowe biegi w Trójmieście! Będzie zabawa, będzie się działo :)

Jeszcze w tym roku, w kalendarzu trójmiejskich biegów, zagoszczą dwie nowe imprezy. Pierwszą z nich jest Verve 10 km Run Sopot, która odbędzie się 12 października, natomiast druga to Półmaraton Gdańsk, który wystartuje 26 października. Wraz ze wzrostem popularności biegania, jak grzyby po deszczu, rośnie liczba biegów. Swoje sztandarowe imprezy mają zarówno duże miasta, jak i małe miasteczka, a nawet wsie.  A jak wygląda kwestia organizacji biegów w trójmieście? 

Jeżeli chodzi o biegi do 10 km nie jest źle – w Gdańsku organizowany jest Bieg Westerplatte, Gdynia może pochwalić się swoim Grand Prix w Biegach Ulicznych, w ramach którego organizowane są cztery biegi: Bieg Urodzinowy Gdyni, Bieg Europejski, Nocny Bieg Świętojański oraz Bieg Niepodległości. Oczywiście, do tego dochodzi niezliczona ilość mniejszych biegów, takich jak cotygodniowy parkrun, Biegowe Grand Prix Dzielnic Gdańska, cykl zBiegiemNatury, czy też Grand Prix w Biegach Górskich. Białą plamą na biegowej mapie trójmiasta jest Sopot. A szkoda, ponieważ rewelacyjne położenie i ogromna popularność kurortu wręcz zachęca do organizacji imprez biegowych.

Trochę gorzej wypadamy w kwestii organizacji biegów długich. Sierpniowy Maraton Solidarności jest bardzo kameralną imprezą – w zeszłorocznej edycji udział wzięło 800 uczestników. Mamy jeszcze Półmaraton Wyspy Sobieszewskiej, który ma równie kameralny charakter. I na tym koniec. Jesteśmy tak naprawdę ostatnią dużą aglomeracją, która nie ma dużego i popularnego półmaratonu lub maratonu. Szczerze, gdyby zadzwonił do mnie znajomy z zagranicy i spytał, na który bieg warto przyjechać do Trójmiasta, to miałbym problem z udzieleniem odpowiedzi. Dlatego z radością przyjąłem informację o dwóch nowych biegach, które mają odbyć się jeszcze w październiku tego roku. 

 Verve 10K Run Sopot

 O ile Gdańsk i Gdynia mają swoje biegi na 10 km, o tyle Sopot do tej pory mógł jedynie pozazdrościć swoim większym sąsiadom tego typu imprez. Na szczęście zmieni się to już 12 października. Tego dnia, o godzinie 12:00 rozpocznie się Verve 10K Run Sopot. Start zawodników nastąpi z Drogi Zielonej przy ERGO Arenie, natomiast meta będzie znajdowała się w środku obiektu. Dla kolekcjonerów oficjalnych rekordów z pewnością będzie istotny fakt, że trasa posiada atest PZLA i AIMS. Chętni mogą zgłaszać się poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.sopot10k.pl. Zgłoszenia on-line będą przyjmowane do dnia 5 października. Po tym terminie zgłoszenie będzie możliwe w Biurze Zawodów w dniach 10 i 11 października. Ważna informacja – w biegu obowiązuje limit 3000 uczestników. Biorąc pod uwagę liczbę biegaczy startujących w innych trójmiejskich biegach jestem przekonany, że limit ten szybko się wyczerpie.

 Opłata startowa:

  • do 31 sierpnia – 40 zł (dla mieszkańców Sopotu 30 zł),
  • do 30 września – 50 zł (mieszkańcy Sopotu 40 zł), 
  • w Biurze Zawodów (10-11.10.2014) – 80 zł (mieszkańcy Sopotu 60 zł). 

Więcej informacji o biegu, regulamin imprezy oraz zgłoszenia na stronie www.sopot10k.com.

 mapa_biegu_verve_10k_run_sopot-page-001

Półmaraton Gdańsk

Jakiś czas temu w sieci zaczęła krążyć plotka, że w Gdańsku odbędzie się półmaraton. Wszystko wskazuje na to, że plotka przerodzi się w czyn. 26 października, o godzinie 10:00 wystartuje Półmaraton Gdańsk! Start i meta zlokalizowane będą w okolicach Amber EXPO oraz PGE Arena.Trasa półmaratonu posiada atest PZLA. Zgłoszenia będą przyjmowane od dnia 1 lipca 2014 r. do dnia 19 października 2014 r. jedynie za pośrednictwem strony internetowej www.polmaratongdansk.pl. Limit uczestników biegu wynosi 4000 osób.

 Wpisowe wynosi:

  • do 31.08.2014 – 70 zł
  • do 19.10.2014 – 100 zł
  • w Biurze Zawodów (25.10.2014 r.) – 200 zł (tylko 200 pakietów).

Więcej informacji o biegu, regulamin imprezy oraz zgłoszenia na stronie www.polmaratongdansk.pl.

 
Trasa Półmaratonu Gdańsk
Półmaraton Gdańsk – planowana trasa. Źródło: www.polmaratongdansk.pl