„Militarna” wycieczka rowerowa po Gdańsku

 Od kilku dni planowaliśmy przejechać rowerami Mierzeję Helską. Niestety sobotni deszcz spowodował, że musieliśmy zweryfikować nasze założenia i zostaliśmy w domu. Na szczęście niedzielny poranek przyniósł nadzieję na poprawę pogody. Zanim się ogarnęliśmy było już zbyt późno na wyjazd do Helu, więc zorganizowaliśmy alternatywną wycieczkę po Gdańsku. Postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym – zaplanowaliśmy trasę tak, aby przebiegała  przez trzy miejsca, związane z militarną historią Gdańska – Bastionami, Twierdzą Wisłoujście oraz Westerplatte.

Pierwszym przystankiem na naszej trasie był Bastion Żubr – jeden z czternastu podobnych bastionów, którymi obwarowano Gdańsk w latach 1622 – 1636. Z bastionu rozpościera się ciekawy widok na Bastion św. Gertrudy oraz panoramę Gdańska. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w dalszą drogę. Naszym kolejnym celem było Westerplatte. Ostatni raz jechaliśmy tam jakieś 3 lata temu i muszę, przyznać, że od tego czasu wiele się zmieniło. Wąską ścieżkę, biegnącą wzdłuż ulicy, zastąpiła szeroka, wygodna i bezpieczna droga rowerowa. Co prawda, nie dociera ona jeszcze do samego Westerplatte, ale i tak jest super. Pewnie każde dziecko o tym wie, ale w razie czego przypomnę, że na Westeprlatte odbyła się pierwsza bitwa II wojny światowej. 1 września o godz. 4:45 rano niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień skierowany na polską placówkę na Westerplatte, co zapoczątkowało najkrwawszy konflikt XX wieku. Ostatnim przystankiem na naszej trasie była Twierdza Wisłoujście. Nazwa twierdzy wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy. Miejsce to stanowiło ważny ze strategicznego punktu widzenia teren, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących wchodzących do Gdańska.

I na koniec – wczorajszy dzień, był dniem historycznym – dałem się wciągnąć w geocaching i odnalazłem pierwszy skarb :) O geocachingu napiszę innym razem, a dla niezorientowanych wspomnę tylko, że jest to zabawa, która polega na znalezieniu wcześniej ukrytego skarbu i odnotowanie tego faktu w tzw. logbook’u oraz na specjalnej stronie internetowej. W Polsce jest ok. 14190 skrytek, więc jeszcze trochę zostało do odnalezienia ;) Więcej informacji dot. geocachingu znajdziecie na stronie www.geocaching.pl.

Zobacz trasę wycieczki na endomondo

P7130635