I PZU Maraton Gdańsk

1. PZU Gdańsk Maraton

Już 17 maja 2015 r. na biegowej mapie Polski zagości nowa impreza – 1. PZU Gdańsk Maraton – czyli 42,195 km po najbardziej znanych i atrakcyjnych zakątkach Gdańska!

Pierwsze, co ciśnie mi się na klawiaturę, to wreszcie! Wreszcie doczekaliśmy się długodystansowej imprezy biegowej z prawdziwego zdarzenia. A jeszcze w zeszłym roku nie było tak kolorowo. W jednym z czerwcowych postów, w którym informowałem o I edycji Półmaratonu Gdańsk, pisałem:

Trochę gorzej wypadamy w kwestii organizacji biegów długich. Sierpniowy Maraton Solidarności jest bardzo kameralną imprezą – w zeszłorocznej edycji udział wzięło 800 uczestników. Mamy jeszcze Półmaraton Wyspy Sobieszewskiej, który ma równie kameralny charakter. I na tym koniec. Jesteśmy tak naprawdę ostatnią dużą aglomeracją, która nie ma dużego i popularnego półmaratonu lub maratonu. Szczerze, gdyby zadzwonił do mnie znajomy z zagranicy i spytał, na który bieg warto przyjechać do Trójmiasta, to miałbym problem z udzieleniem odpowiedzi.

I tak rzeczywiście było. Na szczęście AmberExpo Półmaraton Gdańsk przełamał ten długoletni impas, a Gdańsk udowodnił wszystkim niedowiarkom, że jest w stanie zorganizować bieg długodystansowy, którego poziom nie odbiega od innych tego typu imprez w Polsce.

Teraz przyszedł czas na maraton. Pierwsze informacje o przygotowywanym maratonie dotarły do mnie we wrześniu 2014 r. W niedługim czasie wiadomość potwierdził Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i wszystko stało się jasne – nowy gdański maraton zadebiutuje 17 maja 2015 r. Wszystko wskazuje na to, że będzie to wydarzenie wyjątkowe. Jak podkreślają organizatorzy, trasa biegu będzie wiodła przez najbardziej charakterystyczne i atrakcyjne lokalizacje na mapie Gdańska: ulicę Długą, Długi Targ z Fontanną Neptuna, przy Pomniku Poległych Stoczniowców, Europejskie Centrum Solidarności, PGE Arenę, Targi Amber Expo czy Park Nadmorski im. R. Reagana. Start i meta będą umiejscowione w hali targowej Amber Expo przy ul. Żaglowej 11.

W maratonie będzie obowiązywał limit zgłoszeń, wynoszący 2000 uczestników. O udziale decydowała będzie kolejność zgłoszeń oraz termin wpłacenia wpisowego.

Każdy Uczestnik 1. PZU Gdańsk Maraton uiszcza wpisowe, którego wysokość jest uzależniona od daty nadania przelewu. Obowiązują następujące wysokości wpisowych:
15.01 – 22.01 – 49 zł
23.01 – 12.03 – 79 zł
13.03 – 23.04 – 139 zł
24.04 – 04.05 – 199 zł

Dodatkowo uczestnicy będą mogli wziąć udział w akcji „Aktywuj się w Maratonie”, czyli bezpłatnym cyklu przygotowań do startu pod okiem trenerów i instruktorów. Poprowadzi je utytułowany, czynny maratończyk, zdobywca tytułów Mistrza Polski – Radosław Dudycz.

Zapisy ruszają 15 stycznia. Zgłoszenia będzie można dokonać wyłącznie na stronie internetowej: www.pzugdanskmaraton.pl (strona jeszcze nieuruchomiona) poprzez wypełnienie dostępnego formularza.

Nie wiem, jak Wy, ale ja się zgłaszam!

Wydarzenie na Facebook