Aktywuj się w Maratonie - wykład o kontuzjach biegaczy

Jak przeciwdziałać kontuzjom? Relacja z wykladu

Jak powstają kontuzje i jak je leczyć? Co zrobić, aby im zapobiegać? Niestety, musicie pogodzić się ze smutną prawdą – zdecydowana większość z Was będzie musiała, prędzej czy później, znaleźć odpowiedź na te pytania. Dlatego warto zawczasu przygotować się na przyjście wroga. W tym przypadku najlepszym orężem jest wiedza, a doskonałą okazją do jej zdobycia był poniedziałkowy wykład Sylwii Lademan – Węsierskiej „Profilaktyka i leczenie schorzeń narządu ruchu u maratończyków”, który odbył się w Ateneum Szkole Wyższej w Gdańsku.

Podczas spotkania omówione zostały kontuzje, które najczęściej dotykają biegaczy. Mnie oczywiście, z racji moich dotychczasowych doświadczeń, najbardziej interesowały kontuzje podudzia, ale z nie mniejszą uwagą posłuchałem również o innych przypadłościach. Niby poza bólami piszczeli nic mi do tej pory nie dolegało, ale lepiej dmuchać na zimne.

Skąd biorą się kontuzje? W zdecydowanej większości przypadków, ich przyczyn należy doszukiwać się w niezbyt doskonałej biomechanice. Żeby zrozumieć jak powstają urazy trzeba zaczerpnąć chociaż podstawowych informacji na temat budowy naszego ciała. I właśnie poniedziałkowy wykład był doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć sobie jak jesteśmy zbudowani. Pani Sylwia poświęciła dużo czasu na przybliżenie słuchaczom jak powstają kontuzje, co zrobić, żeby się z nimi uporać, a przede wszystkim w jaki sposób im zapobiegać. Bo przecież chyba każdy zgodzi się, że profilaktyka jest zdecydowanie lepsza (i tańsza), niż bieganie po ortopedach, fizjoterapeutach, szamanach itp.

Czy istnieje skuteczne antidotum na kontuzje? Dowiedzieliśmy się, że istnieje. Pewnie każdy z Was słyszał o tych niezwykłych środkach – rozciąganie i wzmacnianie :) Podczas wykładu zostały zaprezentowane zestawy ćwiczeń stabilizujących oraz rozciągających, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Same propozcyje ćwiczeń to nie wszystko. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak je wykonać. Dlatego bardzo przydatne okazały się wskazówki techniczne dotyczące wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Nawet nie miałem pojęcia, że wykonując zwykły plank można popełnić tyle błędów, których konsekwencją będzie zmniejszenie efektywności wykonywanego ćwiczenia, a w pesymistycznym scenariuszy -kontuzja. Opisów tego typu ćwiczeń widziałem setki, ale nie pamiętam ani jednego, który poruszałby tak istotne kwestie.

Poniedziałkowe spotkanie zostało zorganizowane w ramach akcji „Aktywuj się w Maratonie”, której celem jest przygotowanie amatorów biegania do startu w I PZU Gdańsk Maraton. Do tej pory odbyły się dwa wykłady, zaplanowano jeszcze trzy:

 1. Trening biegacza zawodowca a amatora – różnice i podobieństwa
  Prowadzący: Radosław Dudycz
  16.03.2015 (poniedziałek), godz. 18:00
 2. Prawidłowe żywienie biegacza
  Prowadzący: Sylwia Dudycz
  17.04.2015 (piątek); godz.18:00
 3. Ostatni tydzień przed maratonem – zasady postępowania
  Prowadzący: Radosław Dudycz / Sylwia Dudycz
  08.05.2015 (piątek); godz. 18:00

Wykłady prowadzone są w Ateneum Szkoła Wyższa w Gdańsku, ul. 3 Maja 25 A, sala nr A-1. Udział w wykładach jest bezpłatny.

Przeczytaj na stronie gdańskiego MOSiR o darmowych treningach i wykładach w ramach akcji „Aktywuj się w Maratonie”.