Zrób to sam! Opaska na maraton


Planujesz start w maratonie? Zastanawiasz się, jaką taktykę przyjąć oraz, w jakim tempie musisz przebiec poszczególne kilometry, aby osiągnąć zamierzony cel? Pół biedy, jeżeli ktoś jest dobry z matmy – po kilku minutach liczenia jakoś da się to rozpisać. Natomiast jeżeli jesteś na bakier z liczeniem, albo zaliczasz się do grona mega zapracowanych ludzi, dla których każda minuta jest na wagę złota, skorzystaj z gotowych narzędzi.

Podczas maratonu duży wpływ na sukces ma nie tylko przygotowanie fizyczne, ale również odpowiednia taktyka. Dobrze jest zaplanować sobie tempo biegu oraz czas, jaki chcemy osiągnąć na poszczególnych kilometrach. Wyliczenie tego wszystkiego może mniej doświadczonym biegaczom sprawić trudność, a zapamiętanie poszczególnych wartości to dopiero karkołomne zadanie. Z pomocą może przyjść nam specjalna opaska na nadgarstek, na której zapiszemy tempo i czas poszczególnych odcinków. Możemy zrobić to ręcznie lub skorzystać ze specjalnego generatora. Przykładem takiego narzędzia może być generator zamieszczony na stronie OpaskaNaMaraton.pl.

Uwaga! Wpis jest nieaktualny, ponieważ strona OpaskaNaMaraton.pl została usunięta przez twórcę, a domena została wystawiona na sprzedaż 🙁 Proponuję skorzystać z alternatywnych generatorów opasek. Link do jednego z nich znajdziecie na końcu tego wpisu.

  1. Wchodzimy na stronę http://opaskanamaraton.pl/opaska/
  2. Podajemy zakładany czas i klikamy „Generuj”.
  3. Otwiera nam się rozpiska z trzema propozycjami, uzależnionymi od przyjętej taktyki biegu:
    Równo – cały dystans biegniemy równym tempem, czas każdego przebiegniętego kilometra jest taki sam;
    NS Bieganie.pl – taktyka Negative Split (czyli pierwsza połowa dystansu przebiegnięta wolniej niż druga) zaproponowana przez portal bieganie.pl;
    NS Marco – taktyka Negative Split zaproponowana przez popularny kalkulator biegowy MARCO, z nieco szybszym początkiem i wolniejszym końcem, niż taktyka zaproponowana przez bieganie.pl.
  4. Klikamy „Generuj opaski PDF”, który wygeneruje 6 opasek (po 2 dla każdej taktyki) z rozpisanymi międzyczasami.

UWAGA!

Poniżej przycisku „Generuj opaski PDF” znadziemy jeszcze 2 przyciski generujące opaski dla poszczególnych taktyk. Jednak po kilku testach proponuję raczej skorzystać z pierwszego przycisku, ponieważ w przeciwnym razie możemy natknąć się na drobne błędy. Np. generując międzyczasy dla planowanego czasu 3:30:00, zakładając taktykę NS Marco, 4 kilometr powinniśmy biec w tempie 5:03 min/km. Natomiast opaska wygenerowana za pomocą opcji „Generuj opaskę PDF – wzór Bieganie.pl, czasy Marco” sugeruje nam, że w tempie 5:03 min/km powinniśmy zacząć biec dopiero od 5 kilometra. Niby to tylko kilka sekund, ale na mecie może okazać się, że właśnie tych kilku sekund nam zabrakło.

Utworzoną opaskę drukujemy, wycinamy, a następnie oklejamy dookoła bezbarwną taśmą klejącą, tak aby nie przemokła podczas biegu.

Efekt końcowy taki, jak na zdjęciu tytułowym.

Polecam również podobny, a nawet bardziej rozbudowany generator opasek, znajdujący się na stronie http://runrace.pl/index.php/opaski-na-maraton. Za pomocą tego narzędzia możecie wygenerować opaski na maraton, półmaraton oraz 10 km. Na stronie znajdziecie również wiele innych przydatnych narzędzi.


Kategoria: Bez kategorii

3 odpowiedzi do: “Zrób to sam! Opaska na maraton“  


Napisz odpowiedź lub dodaj komentarz


Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane

Możesz używać tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>