Budżet Obywatelski – zagłosuj na inicjatywy rowerowe!


W niedzielę przez ulice Gdańska przejechał Późnoletni Przejazd Rowerowy. Celem przyświecającym organizatorom przejazdu było zachęcenie mieszkańców do oddania głosów na projekty w ramach budżetu obywatelskiego, które poprawią komfort i bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Późnoletni Przejazd Rowerowy to taki trochę młodszy i mniejszy brat Wielkiego Przejazdu Rowerowego. We wczorajszym wydarzeniu wzięło udział „na oko” ok. 200 rowerzystów. Przejazd, jak to przejazd – wystartowaliśmy z Targu Węglowego, przejechaliśmy przez kilka ulic Gdańska (w tym tych głównych – przepraszamy kierowców za drobne utrudnienia) i skończyliśmy przy molo w Brzeźnie. Było kameralnie, ale za to głośno, miło i wesoło. Przejazd miał zwrócić Waszą uwagę na Budżet Obywatelski, a konkretnie na projekty rowerowe, które mogą zostać zrealizowane dzięki Waszym głosom.

W tym roku możecie głosować na dwa projekty rowerowe. Pierwszym z nich jest projekt ogólnomiejski (nr 4 na liście) „Sieć głównych tras rowerowych Gdańska – poprawa bezpieczeństwa”. W ramach projektu planowana jest m. in. przebudowa 20 skrzyżowań, remont 24 zdewastowanych przejazdów rowerowych i przejść dla pieszych przez tory tramwajowe, odmalowanie na czerwono 209 przejazdów rowerowych przez jezdnie, a także ustawienie 300 nowych stojaków rowerowych.

Drugą inicjatywą rowerową, na którą możecie głosować w ramach Budżetu Obywatelskiego jest projekt dzielnicowy (nr 4 we Wrzeszczu Górnym) pt. „Skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej przyjazne dla rowerzystów/ek i pieszych”. Autorzy projektu proponują przebudowę jednego z najruchliwszych skrzyżowań w Gdańsku – al. Grunwaldzkiej i al. Żołnierzy Wyklętych, w tym m. in. wyprostowanie i poszerzenie do 3 metrów przejazdu rowerowego pod estakadą między Galerią Bałtycką, a sklepem Lidl, utworzenie szerokiego miejsca dla rowerzystów (do oczekiwania na zielone światło), a także stworzenie oznakowanej strefy pieszo-rowerowej przed Galerią Bałtycką – z wyraźnie zaznaczonym pierwszeństwem pieszych (niestety, niektórym rowerzystom trzeba to wyraźnie zaznaczyć). Ponadto planowane jest wydłużenie fazy zielonego światła dla rowerzystów i pieszych na istniejącym przejeździe rowerowym i przejściu dla pieszych przez al. Grunwaldzką.

Szczegółowy opis ww. projektów, wraz z wizualizacjami proponowanych zmian, znajdziecie na stronie bo.rowery.gdansk.pl.

Dla tych co nie wiedzą, albo wiedzą, ale zapomnieli, przypominam, że głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego rozpoczęło się 14 września i potrwa do 27 września. Więcej informacji na temat Budżetu Obywatelskiego, zasad głosowania oraz wykaz zgłoszonych projektów (nie tylko rowerowych) znajdziecie na stronie http://www.gdansk.pl/budzet-obywatelski. Zachęcam Was do głosowania!Kategoria: Bez kategorii


Napisz odpowiedź lub dodaj komentarz


Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane

Możesz używać tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>