Z widokiem na Gdańsk – Bycze Wzgórze

Widok z Byczego Wzgórza na osiedle Niedźwiednik

Od jakiegoś czasu kiełkował w mojej głowie pomysł na rodzinny projekt, który nazwałem “Z widokiem na Gdańsk”. Plan jest następujący – podczas naszych wycieczek wdrapiemy się na wszystkie wzgórza, pełniące funkcję punktów widokowych na Gdańsk. Na pierwszy rzut poszło Bycze Wzgórze.

Bycze Wzgórze to nie tylko świetny punkt widokowy, ale również miejsce o ciekawej historii. Szukając informacji na temat tego miejsca, trafiłem na kilka wzmianek mówiących o tym, że podobno znajdowała się tam prasłowiańska osada oraz miejsce kultu. Piszę „podobno”, bo niestety nie trafiłem na żadne konkretne źródło, potwierdzające ten fakt. Ale przyznaję – temat bardzo mnie zainteresował. Dlatego jeśli ktoś ma jakieś informacje na ten temat, to będę dozgonnie wdzięczny za podzielenie się wiedzą.

Dróg prowadzących na wzgórze jest wiele. My wybraliśmy wariant rozpoczynający się od strony zbiornika retencyjnego, położonego przy skrzyżowaniu al. Żołnierzy Wyklętych oraz ul. Potokowej. Pomimo braku mapy, nie mieliśmy problemu z wyborem właściwej trasy. Generalnie wystarczy iść prosto oraz wyszukiwać pierwszej lepszej drogi, pnącej się ku górze. 

Po wejściu na górę ukazała nam się widok na Brętowo i okolice, w tym na nasze osiedle Niedźwiednik. Oczywiście, nie obyło się bez obowiązkowej sesji zdjęciowej. Niestety, tego dnia było dosyć zimno, więc nasze delektowanie się widokiem nie trwało zbyt długo. Ale na 100% nie była to nasza ostatnia wycieczka na Bycze Wzgórze.